Tlačová správa
Potenciál úspor energie v okrese Rožňava je obrovský
Rožňava, 15.12.2020: Analýza energetických údajov v územiach mikroregiónov Betliar – Stratená, Domica, Čremošná a Štítnická dolina preukázala veľký potenciál úspor energie. Tieto analýzy sú súčasťou nízkouhlíkových stratégií pre tieto regióny, ktoré spolu pokrývajú takmer celý okres Rožňava. Ak by sa im podarilo tento potenciál využiť, položia si pevné základy pre vlastnú energetickú sebestačnosť v budúcnosti. Odznelo to na online informačnom dni, ktorý 9.12.2020 zorganizovali Priatelia Zeme-CEPA v spolupráci s Centrom udržateľnej energetiky Gemer.
Energetická analýza sa zamerala najmä na tri sektory, v ktorých dochádza k značnej spotrebe energie: budovy, dopravu a verejné osvetlenie a na výpočet potenciálu lokálnych obnoviteľných zdrojov.
Vo všetkých mikroregiónoch sa podarilo vytvoriť rozsiahle databázy technických informácií o viac ako 9 500 využívaných administratívnych, školských a zdravotníckych budovách a tiež bytových a rodinných domoch v 60 obciach a v meste Dobšiná. Celková ročná energetická potreba na ich vykurovanie, prípravu teplej vody a prevádzku všetkých spotrebičov predstavuje takmer 831 225 MWh. Až 87 % energie ide na vykurovanie. Ak by sa všetky tieto budovy komplexne obnovili a zateplili, ušetrilo by sa ročne takmer 623 017 MWh (75 %) energie. V územiach jednotlivých mikroregiónov sa podiel úspor energie pohybuje vždy v rozmedzí od 71 % (MR Betliar – Stratená) do 77 % (MR Štítnická dolina).
Znamená to, že existujúce budovy potrebujú približne 4-krát viac energie, ako by potrebovali, keby spĺňali tepelno-technické požiadavky pre rovnaké budovy postavené po roku 2016. To isté platí pre ich prevádzkové náklady a vyprodukované emisie skleníkových plynov.
Analýza obsahuje štyri scenáre využívania obnoviteľných zdrojov na krytie energetickej potreby budov, vrátane tzv. bezuhlíkového scenára. Ten uvažuje s vykurovaním 75 % obnovených budov tepelnými čerpadlami (zvyšných 25 % obnovených budov by sa vykurovali biomasou), solárnou prípravou teplej vody a s inštaláciou fotovoltických systémov na všetky využiteľné časti striech. Tento cieľový scenár reaguje na potrebu dosiahnutia uhlíkovej neutrality do roku 2050. K tomuto cieľu sa Slovensko zaviazalo v júni 2019. Podľa štvrtého scenára by energetické úspory vo všetkých mikroregiónoch spolu dosiahli hodnotu vyše 717 200 MWh (až 86 % oproti východiskovému roku 2017).
Zaujímavé sú aj zistenia o energetickej spotrebe v doprave. Spotreba fosílnych palív vo všetkých mikroregiónoch v individuálnej automobilovej doprave prevyšuje ich celkovú spotrebu vo verejnej doprave až 8-krát, pričom počet osobných áut každý rok rastie. Počet registrovaných osobných automobilov vo všetkých mikroregiónoch vzrástol od roku 2010 do roku 2018 asi o polovicu.
Analýza sa zamerala na 8 opatrení s cieľom znížiť spotrebu fosílnych palív v doprave vrátane bezuhlíkového variantu. Ten predpokladá uplatnenie zásad hospodárneho jazdenia, zdieľanie časti vozidiel, prechod časti užívateľov individuálnej dopravy na verejnú a výmenu benzínových a dieselových vozidiel za elektromobily. Podmienkou je však výrazné zníženie celkového počtu osobných áut.
Sústavy verejného osvetlenia už boli v uplynulých rokoch vo viacerých obciach v regióne úplne alebo čiastočne modernizované. Ročný potenciál úspor elektriny v pôvodných sústavách so svetelnými zdrojmi s vysokou spotrebou elektriny a bez možnosti účinnej regulácie je vo všetkých mikroregiónoch stále vyše 40 % (ročný potenciál úspor je v MR Betliar-Stratená 109 MWh, v MR Domica 77 MWh, v MR Čremošná 81 MWh a v MR Štítnická dolina 61 MWh).
Analýza sa zaoberala aj výpočtom udržateľného potenciálu obnoviteľných zdrojov energie, najmä drevnej a poľnohospodárskej biomasy, termického aj fotovoltického využitia slnečnej energie na strechách budov, nízkoteplotnej energie bezprostredného okolia budov a okrajovo aj náčrtom využitia veternej energie.
Výpočty ukázali, že potenciál drevnej biomasy a slnečnej energie je takmer dostatočný na pokrytie celej optimalizovanej energetickej potreby budov v bezuhlíkovom scenári. Ak by mikroregióny chceli byť úplne energeticky sebestačné, museli by nájsť a využiť ešte ďalšie možnosti (napr. geotermálnu energiu z väčších hĺbok, solárnu energiu na zemných inštaláciách, prípadne aj veternú a vodnú energiu). To si však vyžiada veľmi citlivý prístup, aby sa regeneračný potenciál obnoviteľných zdrojov uchoval aj pre ďalšie generácie.
Z doterajších zistení vyplýva potreba veľmi dôsledného zvažovania každého ďalšieho zvyšovania celkovej energetickej potreby mikroregiónov a uvážlivé rozhodovanie o využití finančných zdrojov. Pripravované nízkouhlíkové stratégie sa môžu preto stať cenným zdrojom informácií pre samosprávy v okrese Rožňava a užitočnou „cestovnou mapou“ k ich bezuhlíkovej budúcnosti.
Kontakt:
Priatelia Zeme-CEPA, o.z.
Čučmianska dlhá 1504/8, 048 01 Rožňava
Ing. Danka Domiková, regionálna koordinátorka (0904 308 239)
Prostriedky na vypracovanie nízkouhlíkových stratégií pre mikroregióny okresu Rožňava získalo Centrum udržateľnej energetiky Gemer n.o., z operačného programu Kvalita životného prostredia financovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Metodickú podporu mu poskytuje združenie Priatelia Zeme-CEPA vďaka podpore z operačného programu Efektívna verejná správa financovaného z Európskeho sociálneho fondu.