- Neprekurovať – toto má najväčší podiel na spotrebe energie v budove, každý stupeň naviac znamená zvýšenie nákladov o 6%. Dôležité je aby bola zachovaná tepelná pohoda, tá je daná súčtom povrchovej teploty stien a teploty vnútorného vzduchu – optimálna hodnota je 38°C, pričom rozdiel oboch hodnôt by nemal byť vyšší ako 4°C .
- Optimalizácia ohrevu teplej vody – vodu je treba ohrievať na optimálnu teplotu (45-50 °C), pri vyššej teplote sa nákladne ohriata voda musí miešať zo studenou , je väčší únik tepla prestupom . Cirkulácia vody by nemala byť v prevádzke keď voda nie je odoberaná.
- Vetrať krátko a intenzívne, aby sa stačil vymeniť celý objem vzduchu a pritom nevychladli predmety a steny. Kde je inštalované nútené vetranie s rekuperáciou má vždy prednosť výmena vzduchu pomocou tohto zariadenia.
- Regulovať, regulácia zamedzuje zbytočnému prekurovaniu a umožňuje využití ziskov z oslnenia a z vnútorných zdrojov (od osôb či domácich spotrebičov), prevádza automatické riadenie teploty vzduchu v miestnosti podľa zvoleného nastavenia.
- Znižovať spotrebu teplej vody – sprchovanie je výrazne úspornejšie ako vaňa ( sprcha cca 50l vody, vaňa cca 160l ) . Ku znižovaniu spotreby prispievajú aj sprchové hlavice a perlátory .
- Sledovanie spotreby energie a prevádzky je činnosť ktorá nám napovie čo máme urobiť pre lepšie hospodárenie s energiou a či sa nezhoršuje stav niektorého zariadenia .
- Nesvietiť zbytočne osvetlenie musí byť využívane účelne, tzn. osvetľovať len tie miestnosti alebo ich časti, kde je osvetlenie potrebné. Rozumný človek, pokiaľ dlhodobo nepoužíva priestor alebo zariadenie, použije vypínač. K úspore významne prispeje LED technológia (až 80 %).
- Chladiť potraviny na optimálnu teplotu, chladnička by mala byť umiestnená na chladnejšom mieste, nikdy nie v blízkosti zdroje tepla (každý stupeň nad 20 °C predstavuje nárast spotreby o cca 6 %). Optimálna teplota potravín v chladničke je + 5 °C a v mrazničke – 18 °C.
- Používať nízkoenergetické spotrebiče, pri nákupu nového elektrospotrebiča sa vyplatí informovať o jeho energetickej náročnosti a o energetickej triede.
- Stand by režim, rada moderných elektrospotrebičov je vybavená režimom stand–by. Je vhodné sa zajímať o príkon v tomto pohotovostnom režime, pretože za dobu, kedy spotrebiče nepoužívame, spotrebujú v ročnom objeme pomerne veľké množstvo energie (napr. u televízoru cca 25 kWh/rok). Pokiaľ to ide, radšej spotrebiče úplne vypínajte pomocou hlavného vypínača.
- Úvod
- O nás
- Klimatické zmeny
- Všeobecné informácie projektu
- Prezentácie z konferencie o klimatických zmenách, november 2020
- Edukatívne materiály
- Ako správne kúriť
- Konferencia projektu „Klimatické zmeny na Gemeri – ako ďalej?“ 11.11.2021
- Štúdia : klimatické zmeny – problém demokracie a vzťahov?
- Dotazníkový prieskum
- Klimatické zmeny na Gemeri – ako ďalej?
- Nízkouhlíková stratégia
- Kontakt